A jednak wzrost

Zdaniem przedstawicieli funduszy private equity i venture capital (PE/ VC), rynek systematycznie zyskuje na wartości, a zapotrzebowanie na kapitał w branży medycznej będzie rosło. Sprzyja temu fakt, że przed nami najprawdopodobniej wielkie zmiany systemowe: wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz intensyfikacja procesu komercjalizacji i prywatyzacji szpitali publicznych.

KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA wybrało natomiast sektor uzdrowiskowy, koncentrując na nim swoje kolejne inwestycje od 2010 roku.

W wyniku objęcia większościowych udziałów w kilku transakcjach o łącznej wartości co najmniej 265 mln zl, w aktywach funduszu znajdują się obecnie: Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, Medical SPA i Interferie.

Pierwszą i największą inwestycją funduszu KGHM 1 FIZAN (zarządzanego przez KGHM TFI) był zakup od Skarbu Państwa 90% akcji największego polskiego kompleksu uzdrowiskowego Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich SA. Wartość przeprowadzonej transakcji zamknęła się kwotą 138,2 mln złotych.

Jak informował prezes KGHM TFI Marcin Chmielewski, fundusz posiada już około 10% rynku uzdrowisk w Polsce i ma w planie przejmowanie kolejnych ośrodków.

KGHM TFI nie zamyka się jednak wyłącznie w kręgu ośrodków SPA, uzdrowiskowych czy turystycznych. Poszukuje np. nowych projektów technologicznych i innowacyjnych z zakresu m.in. komercjalizacji badań w dziedzinie biotechnologii i medycyny - w fazie uruchomienia (start-up/greenfield) oraz już działających (growth). Przeznacza na to od 1 do 10 mln zł.

DANIEL KUROPAS, RYNEK ZDROWIA, 1.01.2012r., Str.: 18

Related Articles